Sayfa yükleniyor lütfen bekleyiniz.
Anasayfaya dön

Avşa Adası Gezi Rehberi

Avşa Adası, Balıkesir

Avşa Adası

Avşa Adası Balıkesir’in Marmara İlçesi’ne bağlı bir adadır. Avşa yıllardır yerli ve yabancı birçok turist tarafından tercih edilen Türkiye’nin yaz turizminde önemli noktalarından biridir.

 

Avşa Adası’nda gezilecek farklı yerler ve birçok plaj bulunmaktadır. Aynı zamanda gençler, balayı çiftleri ya da çocuklu aileler için farklı opsiyonlar sunan otel seçenekleri de mevcuttur.

 

Balıkesir ilinin eşsiz güzelliğini yansıtan yerlerinden biri olan Avşa Adası'nda tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatları yerinizvarmi.com’da bulabilirisiniz.

 

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa Adası’na deniz yolu ile kolayca ulaşım sağlamak mümkündür. Fakat deniz yolu için de 3 ayrı seçenek bulunmaktadır.

 

İstanbul’dan Avşa Adası’na gidecekseniz konumunuza göre Yenikapı, Avcılar ve Bostancı semtlerinin birinden İDO ile Avşa Adası’na geçebilirsiniz.

 

Bunun yanı sıra özellikle Eskişehir, İzmir ve Bursa gibi illerden gelenlerin tercih ettiği Erdek’ten de Avşa Adası’na kolayca geçebilirsiniz. Bunun için Adalar 1 ve Marmara Roro arabalı gemilerini ya da Gestaş’ı kullanmanız gerekmektedir.

 

Aynı şekilde Tekirdağ Akport Gümrük Limanı’ndan direkt Avşa Adası’na giden arabalı feribotlar da tercih edilmektedir. Özellikle kendi arabanızla gidecekseniz bu feribotları tercih etmeniz gerekir. Avşa’ya direkt olarak kara yolu ile ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

 

Ada İçi Ulaşım

Avşa Adası’nda ulaşım genellikle minibüsler ile sağlanmaktadır. Yaz dönemlerinde 30 dakikada bir kış dönemlerinde iki 2 saatte bir kalkan bu minibüsler ile çoğu yere ulaşım sağlanabilir.

 

Merkezden kalkan bu minibüsler ile Manastır, Beyaz Saray, Mavi Koy, Çınar ve Yiğitler gibi birçok ulaşım seçeneği vardır. Fakat sadece özel araçla gidilebilecek mevkiler de olduğu unutulmamalıdır. Cadının Bağları bunlardan bir tanesidir.

 

Bunun dışında Avşa Adası’nda düzenlenen tekne turları ile de farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

 

Avşa Adası Değirmenardı Mevkii

Avşa Adası Değirmenardı özellikle tatilinizden anılar yakalayabileceğiniz güzel fotoğraflar çekinmenizi sağlayan ve turistleri çeken yerlerden biridir. Avşa Adası’na indikten sonra yaklaşık 1 km yürüyerek bu mevkiiye varabilirsiniz.

 

Avşa Adası Türkeli Sahili

Avşa’nın en popüler plajlarından biri ve merkez sahil olarak geçen Türkeli yaklaşık 3 km boyunca uzanan bir sahildir. Şemsiye ve şezlong kiralamak için de uygun bir alandır.

 

Avşa Adası Merkez Çarşı

Avşa merkezinde bulunan büyük bir çarşıdan kendiniz ya da sevdikleriniz için tokadan magnete bardaktan kitaba birçok hediye alabilirsiniz. Ayrıca çarşıda kafeler, restoranlar ve dondurmacılar bulunuyor.

 

Avşa Adası Altınkum Koyu (Şahin Tepesi)

Çevresinde sahil kafelerinin bulunduğu Altınkum Koyu sakin denizi ile turistlerin odak noktasıdır. Yiğitler Köyü yakınlarında bulunan bu koy aynı zamanda Şahin Tepesi’ni de içinde barındırır.

 

Şahin Tepesi adını uzun zamandır orada bulunan ve tıpkı bir şahine benzeyen doğa harikası kayalardan almaktadır.

 

Avşa Adası Konstantin Tepesi (Yiğitler)

Yine Yiğitler Köyünde bulunan önemli bir nokta Konstantin Tepesidir. Bu tepede özellikle şarap fabrikaları Avşa Adası’nda görülmeye değer yerlerden biridir.

 

Avşa Adası Karadut Koyu

İsmini orada bulunan bir Karadut ağacından alan bu koy rahatla denize girilecek alanlardan biridir. Aynı zamanda içinde çay bahçeleri de bulunmaktadır.

 

Avşa Adası Kadınlar Plajı

Birçok yerde karşılaşabileceğimiz, sadece kadınların kullanımına açık olan Kadınlar Plajı Avşa Adası’nda da bulunmaktadır.

 

Avşa Adası Çınar Koyu

Ada’nin en büyük plajına sahip olan Çınar Koyu içinde çeşitli restoran, kafe ve Beach seçenekleri bulunur. Bu koyda ücretli ya da ücretsiz olarak denize girilebilecek yerler vardır. Bunun yanı sıra denizi ve kumu en çok beğenilen Avşa Plajları’ndan biridir.

 

Avşa Adası Manastır Koyu

Manastır koyu güneşlenirken ya da yüzerken Rum ve Bizans dönemi kalıntılarıyla size eşlik eden harika bir koydur.

 

Avşa Adası Cadının Bağları

Cadının Bağları Avşa merkezinden uzak bir noktada bulunan yalnızca özel araçla gidilebilecek bir koydur. Adanın en kalabalık dönemlerinde bile oldukça sakindir.

 

Avşa Adası Mavi Koy

Sığ ve temiz bir denize, küçük bir kumsala ve uzun bir limana sahip Mavi Koy görülmesi gereken doğal güzelliklerden bir tanesidir.

 

Avşa Adası’nda Gezilecek Yerler

Avşa Adası Yiğitler Köyü Şarap Fabrikaları

Avşa Adası tatilinde gezilecek yerlerden biri olan Şarap Fabrikaları Yiğitler mevkiinde ve Konstantin Tepesi’nde yer almaktadır. Avşa’da en çok bilinen şarapları üreten Büyülübağ Şarap Fabrikası kesinlikle gezilmesi önerilen yerler arasındadır.

 

Avşa Adası Manastır At Çiftliği

Manastır Koyu hem tarihi yapısı hem de denizi ile gidilmesi gereken yerler arasındadır. Bu çevrede bulunan at çiftliği ise koya gidildiğinde gezilebilir.

 

Avşa Adası Bahar Aqua Resort (Aquapark)

Avşa Adası’nda kapsamlı bir tatil olanağı sunan Bahar Aqua Resort odalarında kalmaya karar veren ziyaretçiler ücretsiz olarak Aquapark imkânından faydalanabilmektedir. Aquapark içinde dinlenme alanları ve 3 adet su kaydırağı bulunmaktadır.

 

Avşa Adası Lunaparkı

Avşa Adası’nda çocuklarınızla gidebileceğiniz büyük bir lunapark bulunur. Lunapark içinde gondol, kamazaki, çarpışan araba ve balerin gibi klasiklerin yanı sıra her yaz çeşitli oyuncaklar da ekleniyor. Jeton sistemi ile çalışan lunaparkta hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun oyuncaklar bulunuyor.

 

Avşa Adası’nda Yapılabilecek Sporlar

Dört yanı denizlerle çevrili, birçok plaja ve koya sahip Avşa Adası’nda elbette ki su sporları oldukça popüler. Her plaj ve koy için aynı imkânlar geçerli olmasa da genellikle Ringo, Jet Ski, Muz, Kano, dalış ve deniz bisikleti gibi su sporları yapılıyor.

 

Avşa Adası Lezzetleri.

Avşa Adası’nda popüler tatlar denince akla deniz ürünleri, zeytin, zeytinyağı ve şarap gelmektedir. Birçok kahvaltı salonu, restoran ya da kafelerde bu ürünleri tatmanız mümkündür.

 

Avşa Adası'nda Rakı Balık İkilisi

Avşa Adası’nda birçok restoranda denize karşı rakı balık yapmak mümkün. Bunun dışında alkolsüz mekânlar da bulunmaktadır.

 

Balık dışında diğer deniz ürünleri de Avşa’da oldukça popüler ve tercih edilen yiyecekler arasındadır.

 

Avşa Adası'nda İzmir Usulü Avşa Kumru

Avşa’da hem İzmir’in atmosferini hissedebileceğiniz hem de yöreselliği bulabileceğiniz bu kumru çeşidini birçok mekanda yiyebilirsiniz. En meşhur İzmir usulü Avşa kumru ise Meydan Kumrucusu’nda yapılır.

Otelinizi ekleyin,
Satışlarınızı arttırın.

Otelinizi ekleyin