Sayfa yükleniyor lütfen bekleyiniz.
Anasayfaya dön

Konya Gezi Rehberi

Konya Merkez, Konya

Konya

 

Konya, İc Anadolu Bolgesi nin merkezinde yer alır. Turkiye nin en buyuk yuzolcumune sahip olan ilidir. Anadolu kulturunun etkin şekilde görüldüğü merkezlerden birisidir. 

Geçmişten bugüne, sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Konya, manevi ve kültürel bakımdan zengin bir geçmişe sahiptir.  İş veya tatil amaçlı Konya'ya yapacağınız ziyaretlerde konaklamak için Konya Otelleri'nde en uygun fiyatlar Otelz.com'da.

Otelz.com'da Konya ve diğer tüm illerde otel, daire & villa, pansiyon, motel, bungalov ve daha birçok tesis tipinde en uygun fiyatlarda konaklayabilir, erken rezervasyon veya son dakika fırsatlarını bulabilir, dilerseniz ön ödemesiz otel rezervasyonu yapıp, ödemenizi otelde yapma imkânına kavuşabilirsiniz ayrıca Saatlik Oda ve OtelOfis gibi konaklama fırsatları sizleri bekliyor.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alan Konya, ulaşım açısından oldukça elverişli bir konumdadır. Düz bir araziye sahiptir ve trenle seyahatlerine elverişlidir. Hava yolu ve kara yolu ulaşımı bakımından da gelişmiştir. Türkiye'nin her yerinden Konya’ya kolaylıkla ulaşım sağlanır. 

Konya Otobüsle Ulaşım

Türkiye'nin tüm illerinden hareket eden otobüsler, Konya için seferler düzenler. Türkiye'nin hangi ilinden Konya'ya gidileceğine bağlı olarak, otobüs seferlerinin sayısı ve özellikleri değişiklik gösterebilir. 

Türkiye'nin orta kısmında yer aldığından, şehirler arası yolculuklar oldukça kısa sürer. Ankara Konya arası otobüs yolculuğu, üç saatte tamamlanır. 

Konya Hava Yolu Ulaşımı

Konya Havalimanı’na İstanbul aktarmalı olacak şekilde bütün illerden uçuş seferleri düzenlenir. 

Konya Havalimanı’na İstanbul’dan kalkan uçaklar, toplamda 1 saat 15 dakika içerisinde erişim sağlar. Havaalanının şehir merkezine yakın olması sebebiyle uçaktan inen yolcular kısa sürede istedikleri ilçelere ulaşabilir.

Konya Demir Yolu Ulaşımı

Türkiye'nin en büyük ulaşım ağlarını sunan demir yolları, özellikle Konya ovasında etkin şekilde yer alır. Düz bir araziye sahip olan Konya, tren yolculuğuna müsaittir ve her saat tren seferleri gerçekleşir.

İstanbul – Ankara arası kurulan yüksek hızlı tren sayesinde İstanbul'dan yola çıkan bir yolcu, beş saat sonrasında Konya'ya erişebilir. TCDD tarafından yürütülen demir yolları seyahatleri kapsamında, Konya Gar’a birçok tren ağı ile ulaşım sağlanır.

Ankara ve Konya arası YHT tren seferleri, 1,5 saat içerisinde sona erer. Toros Ekspresi seferleri ve Doğu ekspresi seferleri kullanarak da farklı illerden Konya'ya tren yolculuğu yapılabilir. 

Konya Özel Araçla Ulaşım

Kara yolu ulaşımını özel araçla yapmak isteyen kişiler, oldukça kaliteli ve düz yollar sayesinde kısa sürede Konya'ya ulaşabilir. Hem şahsi aracınız hem de kiralık araçlarla Konya’ya birçok ilden 7-8 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya’nın Popüler İlçeleri

Karatay

Konya’nın merkezine yakın ilçelerinden birisidir. İlçede bulunan Tarihi Mengüç Caddesi, ilginç mimariye sahip evleri ile ünlüdür.

Karatay'da konaklamayı planlıyorsanız Karatay Otelleri sayfamızı ziyaret ederek rezervasyon yapabilirsiniz.

Selçuklu

Konya’nın merkezinde yer alan ilçe tarihi Şeytan Köprüsü ile ünlüdür. Konya konaklamalarınızda bu köprüyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Selçuklu'da yer alan birbirinden güzel tesisler için Selçuklu Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meram

Konya’nın merkez ilçeleri arasında yer alan Meram, alışveriş olanakları ve gezilecek tarihi yerleri açısından zengindir. Mevlana Müzesi de ilçede yer alır.

Konya’da Şehir İçi Ulaşım

Türkiye'nin en büyük yedinci şehri olan Konya, gelişmiş toplu taşıma araçlarına sahiptir. Otobüs, tramvay ve dolmuş hatlarıyla ulaşımın sağlandığı Konya'da, taksi ya da kiralık araç gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. 

Tramvay Ulaşımı

Elkart olarak adlandırılan ulaşım kartları kullanılarak, Konya tramvay yolculukları gerçekleştirilir. 

Tramvay hattının kullanımıyla, Konya merkezdeki tüm ilçelere kolay ve hızlı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Otobüs Ulaşımı

Konya şehir içi ulaşımda en fazla tercih edilen sistem, otobüslerdir. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından koordine edilen otobüsler ile her ilçeye erişim sağlanır. 

Otobüslerin güzergâhı ve kalkış saatleri hakkında anlık bilgi almak için ATUS adlı uygulama kullanılır. Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi kullanılarak, gidilmek istenen güzergâh için hangi otobüsün kullanılması gerektiği de belirlenebilir. 

Minibüs Ulaşımı

Konya şehir içi ulaşımın en büyük ağlarından biri de minibüs hatlarına aittir. Tüm ilçelerde aktif şekilde kullanılan minibüsler, nakit ödemeyle çalışır. 

Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için HAVAŞ servisleri kullanılmalıdır. 

Konya’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel bakımdan zengin bir bölge olan Konya’yı ziyaret ederek, bölgenin tarihi ve kültürel yapılarını yakından tanıyabilirsiniz. Konya kültür turu amacıyla gidilecek en önemli şehirlerden birisidir. Kadim medeniyetlerin etkisiyle kültürel açıdan zengin hale gelmiştir. 

Konya Mevlana Müzesi

Dünya genelinde önemli bir nama sahip olan Mevlana’nın türbesinin yer aldığı Konya Mevlana Müzesi, her yıl binlerce ziyaretçi kabul eder. Yeşil kubbesiyle Konya'nın simgesi haline gelen Mevlana Türbesi, ücretsiz şekilde gezilebilir. 

Çatalhöyük

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük, antik kent özelliğine sahiptir. Konya'nın 52 km doğusunda yer alan Çatalhöyük, Çumra ilçesinden 11 km uzaklıktadır.

Hasandağı ile arasında 136 km mesafe bulunan Çatalhöyük, yerli ve yabancı, sayısız turiste ev sahipliği yapar.

Alaaddin Tepesi

Konya merkezde yer alan Karatay’da bulunur. Toplamda 20 metre yüksekliğe sahip olan Alaaddin Tepesi, mesire alanı ve tarihi mekân olarak değerlendirilir. 

Tarih öncesi dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Alaaddin Tepesi, çeşitli kümbetlere ve Alaaddin Camisi’ne ev sahipliği yapar. 

Tuz Gölü

Van Gölü’nden sonra gelen, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, aynı zamanda dünya genelinde en tuzlu sayılan ikinci göl olma özelliğine sahiptir. Türkiye'deki tuz ihtiyacının %70’lik kısmını karşılayan Tuz Gölü, doğal tuz kaynağıdır. 

Maksimum 50 cm derinliğe sahip olduğundan normal göller gibi balık türlerinin yaşamasına elverişli değildir. 

Özellikle kuşların yuva yaptığı bir bölge olan Tuz Gölü çevresi, 85 farklı kuş türüne, endemik böcek türlerine, 38 farklı endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Tuz Gölü ve çevresinde, toplamda 6 bin kuşa ait yuva bulunur. 

Konya’nın Tarihi Mekanları

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan Konya, Selçuklu Hükümdarlığı’nın başkenti olarak yıllarca hakimiyetini devam ettirmiştir. Tarih öncesi çağlarda dâhi yerleşim yeri olarak kullanıldığından, tarihi bakımdan zengin mirasa sahiptir.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, 1251 tarihinde inşa edilmiştir. Sille taşından inşa edilen medrese, Emir Celaleddin Karatay tarafından yapılmıştır. 

Çini Eserler Müzesi olarak ziyarete açılan Karatay Medresesi, tüm hafta ziyarete açıktır. 

İnce Minareli Medrese

Konya’nın merkez ilçelerinden biri olan Selçuk’ta bulunan İnce Minareli Medrese, Alaaddin Tepesiyle yakın konumdadır. 

1264 senesinde inşaatı tamamlanan İnce Minareli Medrese, ufak bir ücret karşılığında gezilebilir. 

Kilistra ve Lystra Antik Kentleri

Konya merkeze 45 km mesafede olan antik kentler, Meram ilçesinin Hatunsaray mevkiinde yer alan Gökyurt köyünde bulunur.

Hristiyanlık dininin başlangıç noktası olarak değerlendirilen bu antik kentler, Kapadokya ile benzer özellikler taşır. 

Konya'da Ne Yenir?

İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve sayısız medeniyetin yerleşim noktası olan Konya, kendine özgü yöresel lezzetleriyle tanınır. 

Etli Ekmek

Konya'nın en meşhur lezzeti olan etli ekmek, yöresel bir lezzet olarak bilinir. Türkiye'nin farklı illerinde değişik formları yapılsa da en lezzetlisi Konya'da bulunur. 

Fırın Kebabı

Taş fırında dört saat boyunca pişirilen fırın kebabı, Konya'nın geleneksel yemeklerinden bir tanesidir. Kuzu ya da koyun etinden yapılan fırın kebabı, tırnak pide üzerinde et suyuyla servis edilir. 

Höşmerim Tatlısı

Anadolu'nun birçok ilinde farklı şekillerde hazırlanan höşmerim tatlısı, Konya'nın en sevilen tatlılarından biridir. 

Kaymakla hazırlanan höşmerim tatlısı, pekmezle renklendirilir ve fıstıkla servis edilmekte

 

Diğer Yazılar

Otelinizi ekleyin,
Satışlarınızı arttırın.

Otelinizi ekleyin