Sayfa yükleniyor lütfen bekleyiniz.
Anasayfaya dön

Bolu Gezi Rehberi.

Bolu, Bolu

Bolu

Bolu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan, Türkiye'nin ormanlarının büyük bir bölümünü kaplayan ilimizdir. Sonbaharda rengarenk bir doğa ile buluşur. Ormanlarının görüntüsü tablolara benzer. İlkbaharda tertemiz havası ve taze açan çiçekleriyle ferahlatır. Kış ise en popüler olduğu mevsimdir.

 

Abant Gölü, Kartalkaya ve Yedigöller gibi ülkenin en dikkat çeken turistik merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kalabalık tatillerde keyifli, eşinizle veya sevgilinizle çıkacağınız tatillerde ise romantik dakikaları Bolu otellerinin şömine ateşleri eşliğinde yaşayabilirsiniz. Bolu otellerinin çoğunu lüks ve beş yıldızlı oteller oluşturmaktadır. Ama her tarza göre Bolu otelini bulmak mümkün.

 

Kışın bembeyaz bir örtüyle kaplanan Bolu'da Kartalkaya kayak yapmak için kusursuz bir destinasyondur. Şehirdeki kapalı ve stresli havadan uzaklaşıp, ciğerlerinizi temizlemek için ise Abant'ta bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Bolu'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Yedigöller'dir. Her mevsim bir ressamın hayal dünyasından çıkmış gibi görüntüler sunan Yedigöller'de doğanın sunduğu güzelliklere doyamayacaksınız.

 

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan ve Marmara Bölgesi ile geçiş noktasında bulunan Bolu, coğrafi konumu sebebiyle Türkiye'nin en önemli illerinden bir tanesi sayılır. Turistik açıdan en sık rağbet gören illerden biridir. Dokuz büyük ilçesi ile tanınır.

 

Kültürel mirası ve yöresel lezzetleriyle öne çıkan bu şehir, özellikle yaz ve kış turizmi için sıkça tercih edilir. Bolu seyahatleri için uygun fiyatlı ve ideal otellerin belirlenmesi amacıyla, bolu Otellerini sayfamızda arayıp bulabilirsiniz. 

 

Bolu’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara'nın bağlantı noktası olan Bolu, tüm illerden rahatlıkla ulaşım imkânı bulunan stratejik bir konumda yer alır. Anadolu ve Marmara Bölgeleri arasındaki geçiş noktası olan Bolu, sadece kara yolu ulaşımına elverişlidir.

 

Bolu Dağının içinden açılan Bolu Tüneli, İstanbul ve Anadolu illeri arasındaki yol mesafesini kısaltmıştır.

 

Demir yolu ve deniz yolu ulaşımına elverişli olmayan şehirde, otobüs seferleri ve özel araçlar kullanılarak gidiş gelişler sağlanır. Bolu'da havaalanı bulunmadığından, Ankara ya da İstanbul havaalanlarının kullanılması gerekir.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı inişleri yapıldıktan sonra, kara yolu bağlantısı kullanılarak Bolu’ya geçiş yapılır. Bolu merkeze en yakın havaalanı, merkezden 145 km uzaklıktadır. Ayrıca, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı kullanılarak, havayolu aracılığıyla kısa sürede Bolu'ya ulaşım sağlanır.

 

Türkiye'nin hangi ilinden olursa olsun Bolu seyahatleri için günlük otobüs seferleri düzenlenir.

 

Bolu Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Bolu içerisindeki ulaşım minibüsler ve halk otobüsleri kullanılarak gerçekleştirilir. Belediye tarafından kontrol eden tüm otobüslerde elektronik BoluKart kullanılır.

 

Temassız ödeme yöntemi Bolu Kartlar, yerli halk ve turistler tarafından satın alınabilir.

 

Şehrin tüm ilçelerine ulaşım sağlayan belediye otobüslerinin yanında, nakit parayla kullanılan minibüslerle de köy ve ilçelere ulaşılır.

 

Bolu’da Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla dikkat çeken Bolu, yaz ve kış turizminin önemli mekânlarından bir tanesidir. İnsanlık tarihinin en başından itibaren çok sayıda uygarlığı ağırlayan şehir, tarihi ve kültürel bakımdan sayısız mirasa sahiptir.

 

Yöresel lezzetleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla bilinen Bolu, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından tercih edilir.

 

Bolu ziyaretlerinin daha keyifli hale gelmesi için kalacağınız otelleri Otelz.com üzerinden belirleyebilir ve uygun fiyata, kaliteli otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Abant Gölü

Bolu merkeze 34 km uzaklıkta olan Abant Gölü, Türkiye'nin en çok ilgi gören göllerinden bir tanesidir. Bolu'nun Abant ilçesinde yer alan Abant Gölü, İstanbul’dan 3 saat uzaktadır.

 

Yeşili ve etrafındaki ağaçlarıyla görsel bir şölen oluşturur. 125 hektarlık geniş bir alanda yer alır. Tatlı suya sahip olan Abant Gölü, yer altı su kaynaklarından beslenir.

 

Gölün en derin kısmı 19 metre olduğundan, gözle görülebilir. Suyu temiz ve berrak olan Abant Gölü, milli parklar kategorisindedir.

 

Yedigöller Milli Parkı

Bolu merkezden 42 km uzaklıkta olan Yedigöller Milli Parkı, Yedigöller Havzasını içinde yer alır. Arazinin toplam büyüklüğü 1642 hektardır. Birbirinden güzel 7 farklı gölü sınırları içine alır.

 

Milli parkın içerisinde Seringöl, Deringöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl bulunur. Canlı alabalık yetiştiriciliğinde de kullanılan Büyükgöl, Yedigöller arasında en büyük olanıdır.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu kış turizminin önemli bir noktası olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu merkezden 38 km uzaklıktadır.

 

Köroğlu Dağlarının üzerine kurulan kayak merkezi, Uludağ’dan sonra Türkiye'de en fazla ziyaretçi alan kış turizm mekânı haline gelmiştir.

 

Kayak merkezinin içerisinde 13 farklı kayak pisti bulunur. Kış aylarında kar kalınlığı 3 metreye ulaşır.

 

Kartalkaya Kayak Merkezindeki kayak pistlerinin toplam uzunluğu, 30 km’dir.

 

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu merkeze 13 km mesafede olan Gölcük Tabiat Parkı, tertemiz suyu ve ormanlık alanlarıyla nam salmıştır. Tabiat Parkı'nın içerisindeki yapay göl, parka ismini veren ana unsurdur.

 

Çam ağaçları ve köknar ağaçları ile çevrelenen Gölcük Gölü, ağaçların da etkisiyle zümrüt yeşili bir görünüme sahiptir. Bolu seyahatlerinde ailecek gezilecek yerlerin başında gelen Gölcük Tabiat Parkı’nın içerisinde, Orman Bakanlığına ait olan Devlet konukevi bulunur.

 

Bolu’da Bulunan Tarihi Yerler

Birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapan Bolu, tarihi açıdan geniş birmirasa sahiptir. Tarihi kazılar sonucu sayısız eser ve kalıntıya rastlanan Bolu'da, birbirinden özel ve ilgi çekici tarihi mekânlar bulunur.

 

Yıldırım Bayezid Cami

Bolu merkezde yer alan Yıldırım Bayezid Cami, şehrin önemli tarihi mekânlarından bir tanesidir. 1382 yılında inşa edilen cami, Büyük Cami olarak da tanınır. İçerisinde çifte hamam, külliye ve medrese bulunan caminin bugünkü halinde, medrese ve kütüphane kısımları hasar görmüştür.

 

Göynük Zafer Kulesi

Bolu Göynük ilçesinde yer alan Zafer Kulesi, tarihten bugüne varlığını ve kültürünü koruyan en önemli kasabalardan bir tanesinde bulunur.

 

Sakarya Meydan Savaşı sonrasında, 1922 yılında inşa edilen Göynük Zafer Kulesi, zaferin kutlanması amacıyla inşa edilmiştir.

 

Tarihi Bolu Evleri

Bolu'nun simgesi haline gelen tarihi Bolu evleri, 100 yılı aşkın tarihiyle ön plana çıkar. 1900’lü yılların başında inşa edilen evler, Safranbolu Konakları ile benzerlik gösterir.

 

Yemyeşil araziye yayılan ve beyaz duvarlarıyla parlayan Bolu evleri, Bolu ziyareti yapan turistlerin en fazla ziyaret ettiği noktalardan biridir. Bolu genelinde, toplamda 360 adet tarihi ev bulunur.

 

Bolu’da Bulunan Kaplıcalar

Karacasu Kaplıcaları

Bolu şehir merkezine yakın olan Karacasu Kaplıcalarının su sıcaklıkları 40 ve 45 derece arasında seyreder. Kadın hastalıklarına ve çeşitli cilt hastalıklarına şifa için son derece önemlidir.

 

Sarot Kaplıcası

Mudurnu’ya yakın olan Taşkesti sınırları içerisinde yer alan kaplıcanın suları 60 derecededir. Hem içilebilir hem de vücuda uygulanabilir. Sodyum ve kalsiyum kaynağı olan su, birçok hastalığın tedavisini destekler.

 

Babas Ilıcası

Mudurnu’ya yürüme mesafesinde yer alan Ilıca’nın şifalı suları romatizma ve böbrek hastalıklarının tedavisi için son derece etkilidir. Kalsiyum, bikarbonat, karbondioksit içerikli olan kaynak suları, 37 derecedir.

 

Çatak Termali

Göynük’e yarım saatlik mesafede bir vadinin içerisinde yer alır. Kalsiyum bikarbonatlı olan suyu romatizma hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

 

Bolu’da Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Aktiviteler

Bolu’nun parklarında ve mesire alanlarında çocuklarınızla birlikte piknik yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca birçok noktada kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Abant Gölü’nün kenarında keyifli saatler geçirebilir ve Bolu’nun tarihi mekânlarını ziyaret edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Bolu lezzetlerini de tadarak keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz

 

Bolu’da Ne Yenir?

Anadolu ve Karadeniz kültürünün bir arada görüldüğü Bolu, tarih boyunca mutfağıyla ön plana çıkmıştır. Yöresel lezzetleriyle her zaman birinci sırada olmayı başaran şehir, ziyaretçilerine lezzet şöleni yaşatır.

 

Ovmaç Çorbası

Hamur ve nohut kullanılarak yapılan ovmaç çorbası, Bolu'daki en meşhur çorba türü olarak bilinir. Çorbanın içerisine soğan ve salça eklenirken, terbiyesi yoğurtla yapılır.

 

Abant Kebabı

Bolu et yemeklerinin en meşhuru olan Abant Kebabı, kızarmış ekmek üzerine dizilen közlenmiş patlıcanın içerisine, kaşar ve et sote yerleştirilerek pişirilir.

 

Mengen Pilavı

Badem ve mantar kullanılarak pişirilen mengen pilavı, Bolu lezzetlerinin en başında gelir. Pilavın içerisine giren malzemeler çeşitlilik gösterirken, değişmeyen tek unsur pirinçtir.

 

Kaldırık Dolması

Mengen ilçesinin meşhur lezzeti olan kaldırık dolmasının sarılması için hodan yaprakları kullanılır. Sarımsak, soğan ve mısır unundan elde edilen iç harçla sarılan dolmalar, tencerede pişirilir ve yoğurtla servis edilir.

Otelinizi ekleyin,
Satışlarınızı arttırın.

Otelinizi ekleyin